Dzisiejszy przemysł korzysta powszechnie z najróżniejszych sztucznych tworzyw. Większości z nas kojarzą się one przede wszystkim z opakowaniami różnych produktów, ale ich wykorzystanie jest znacznie szersze. W niejednym przypadku mogą one z powodzeniem zastąpić metalowe elementy, nie tylko pod względem ceny, lecz również i wytrzymałości mechanicznej. Dużo znaczenia jednak ma to, aby wykonać poszczególne elementy z ustaloną dokładnością i precyzją, a można to zrobić na kilka różnych sposobów. Dużo będzie zależało od tego, który rodzaj materiału będzie się obrabiać, gdyż poszczególne tworzywa różnią się właściwościami fizycznymi i mechanicznymi, i wymagać będą różnego podejścia. Plastiki cechują się między innymi niższą wagą, przy jednoczesnym zachowaniu odpowiedniej wytrzymałości, dzięki czemu mogą z powodzeniem zastępować części wykonane z metali. Jedną z częściej używanych metod jest obróbka skrawaniem tworzyw sztucznych przy pomocy skrawania.
Stosuje się do tego celu wiertarki, frezarki czy tokarki, lecz również i kilka innych rodzajów urządzeń. Dość często tego typu obróbka tworzywa sztucznego wykonywana jest na numerycznych obrabiarkach, gwarantujących dużą dokładność i precyzję. Można tak wytwarzać elementy o większym skomplikowaniu, trzeba jednak pamiętać o tym, że z reguły przy tym będzie dość sporo strat materiałów. Te powinny być znacznie niższe przy obróbce termicznej, której jest kilka różnych odmian. Bardzo popularne jest formowanie wtryskowe, polegające na wstrzykiwaniu płynnego plastiku do form w odpowiednim kształcie.
Po zastygnięciu z formy wychodzą całkiem gotowe przedmioty, które przeważnie już nie będą wymagać obrabiania. Często jest także stosowane formowanie na ciepło, w którym materiał zostaje podgrzany, a później schłodzony po uzyskaniu odpowiedniego kształtu. W wielu przypadkach potrzebne będzie pomalowanie elementów z plastiku w celu ich zabezpieczenia przed działaniem czynników zewnętrznych albo zapewnienia odpowiedniego wyglądu.
+Tekst Sponsorowany+